Kombajn do jabłek – niezastąpione narzędzie współczesnych sadowników

0
Share

Co było pierwsze? Oczywiście –  potrzeba. To ona jest mocą napędową do tworzenia wynalazków, które udogadniają nam życie. Dziś nie trzeba nikogo przekonywać, że jabłko to najbardziej popularny i szeroko dostępny owoc. A co więcej jest dostępny przez cały rok. Jednak nie zawsze tak było. Poza tym stare przysłowie: „Jedno jabłko z wieczora trzyma z dala doktora”, wskazuje na ogromną moc tego owocu. To pyszna pigułka zdrowia. W jednym owocu znajduje się potężna ilość witamin i składników mineralnych, między innymi witamina C, której jest w jabłku więcej niż w cytrynie. Inne witaminy to beta-karoten, witamina E, witamina B, magnez, wapń, fosfor, żelazo i siarka. Należałoby również wspomnieć o tym, że jest źródłem błonnika. Dziś jabłka można spotkać w każdym sklepie, ogrodzie czy działce. W okresie przedwojennym owoców nie było tak dużo, jak dziś i nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Były więc towarem luksusowym. Jabłonie hodowano głównie w dworskich i chłopskich sadach prowadząc równocześnie inne prace gospodarskie. Zaspokajały podstawowe potrzeby domowników. Przeznaczono je głównie na przetwory: dżemy, soki, konfitury, kompoty, wina, nalewki i owoce suszone. Przed wojną nie przykładano dużej wagi do dbania o dobrostan drzewek z powodu niewielkiej wiedzy o sadownictwie. W tym czasie sprzętu sadowniczego nie było dużo. Dopiero po wojnie zaczęto stosować prymitywne opryskiwacze, szczepienie drzewek i wdrożono coraz skuteczniejsze przycinanie jabłoni. Produkcja dla celów handlowych dopiero rozpoczynała się w późniejszym okresie i nikt nawet nie słyszał o kombajnie do jabłek, który dziś wydaje się niezastąpionym narzędziem. 

Kombajn do jabłek – niezastąpiona nowoczesna maszyna

Współcześni sadownicy mają wiele narzędzi do dyspozycji w porównaniu do kilkudziesięciu lat wstecz. Do powszechnie używanych podstawowych narzędzi można zaliczyć, chociażby pilarki łańcuchowe, sekatory czy opryskiwacze, które w niczym nie przypominają swoich prekursorów. Na szczególną uwagę zasługuje kombajn do jabłek. Co to jest i do czego służy? Kombajn do jabłek to zautomatyzowana maszyna do zbierania jabłek. Maszyna ma wiele przydatnych funkcji i udogodnień, dzięki czemu zbieranie plonów jest o wiele łatwiejsze i wydajniejsze. Posiada on sześć przenośnikowych taśm. 

Napędzane są za pomocą silników hydraulicznych. Taśmy są wyposażone w miękkie wypustki, które zabezpieczają przed nieprawidłowym przemieszczaniem się jabłek. Taśmy dostarczają owoce do paletoskrzyni, a specjale szczotki spowalniają odprowadzanie jabłek, czym zapobiegają niepotrzebnym uszkodzeniom plonów. Aby móc zbierać owoce z większej wysokości wzbogacono kombajn w cztery wysuwane balkony, z których można w bezpieczny sposób zbierać jabłka. Kombajn do jabłek jest też bardzo stabilny, dzięki rozsuwanym osiom kół. Posiada również napęd na cztery koła. Maszyną można kierować manualnie bądź automatycznie. Poszczególne funkcje da się dostosować do indywidualnych preferencji tj. wysokość balkonów czy szybkość przesuwania się taśm. Kombajn Grunner Aplider ma ciekawą funkcję oddzielania w osobnym zbiorniku pozaklasowych jabłek. Wszystko to działa w sposób zautomatyzowany, bez większej ingerencji człowieka. Przy maszynie może pracować sześć osób, plus ewentualnie osoba nadzorująca. Kombajn to narzędzie ułatwiające pracę sadowników. Jest łatwy w obsłudze i wielozadaniowy. Pozwala wykonać pielęgnacyjne przycinanie drzewek, dzięki wyposażeniu w sekatory i kompresor. 

Related Posts