Cukrzyca ciążowa to przypadłość, która może mieć duży wpływ na zdrowie ciężarnej oraz jej dziecka. Najczęściej rozpoznaje się ją między 24 a 28 tygodniem ciąży, chociaż poziom glukozy we krwi powinien być kontrolowany już od pierwszych dni ciąży. Ryzyko pojawienia się cukrzycy ciążowej rośnie u kobiety wraz z wiekiem oraz przy kolejnej ciąży – wystąpienie choroby nie oznacza jednak, że poród nie może odbyć się siłami natury.
Cukrzyca ciążowa – czym jest i dlaczego się pojawia?
Cukrzyca ciążowa jest nietolerancją węglowodanów, które prowadzi do zwiększenia się poziomu węglowodanów we krwi kobiety, może mieć ponadto związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Choroba może się pojawić nawet u kobiet szczupłych i w pełni zdrowych, chociaż obserwuje się zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej w przypadku zaburzeń glukozy sprzed ciąży. Warto podkreślić, że u większości pań problem mija po porodzie – łożysko przestaje istnieć, a więc znika główny winowajca nietolerancji węglowodanów – stan zdrowia wraca do normy. Skąd bierze się problem? Większe ryzyko cukrzycy ciążowej notowane jest u kobiet po 35 roku życia, dla których jest to kolejna ciąża, szczególnie jeśli we wcześniejszej miały problem z glukozą. Cukrzyca ciążowa może mieć związek z zaburzeniami genetycznymi prowadzącymi do nietolerancji węglowodanów, a w przyszłości zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II. Ryzyko cukrzycy ciążowej wzrasta, jeśli przy poprzednim porodzie kobieta urodziła dziecko o masie powyżej 4 kilogramów, a także po poronieniach czy u kobiet, które przed zajściem w ciążę prowadziły siedzący tryb życia pozbawiony odpowiedniej dawki ruchu.
Wpływ cukrzycy ciążowej na poród
Cukrzyca ciążowa może, ale nie musi mieć wpływu na poród. Z pewnością jest to stan wymagający otoczenia położnicy wzmożoną opieką. Cukrzyca ciążowa może przyczynić się do przedłużającego się porodu. Kobieta może rodzić dziecko siłami natury, wskazaniem do cesarskiego cięcia związanym z chorobą może być jednak duża masa płodu – powyżej 4,2 kilograma – jest to tzw. makrosomia. U dużego dziecka trudniej jest dokonać obrotu ramion po urodzeniu główki, a sam maluszek jest narażony na urazy – złamania kości długich lub zwichnięcia zdarzają się przy kilku % porodów. Dziecko może być także narażone na niedotlenienie okołoporodowe. Warto podkreślić, że kobiety ciężarne zmagające się od lat z cukrzycą mogą urodzić dziecko zbyt małe – jest to mikrosomia wynikająca z uszkodzenia naczyń łożyska. Również ten stan może zaburzać prawidłowy przebieg porodu.
Poród przy cukrzycy ciążowej – o czym pamiętać?
Każda ciężarna, u której stwierdzono cukrzycę musi znajdować się pod wzmożoną opieką lekarza, który decyduje jak będzie wyglądał poród. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań to warto spróbować porodu siłami natury. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia komplikacji, które spowodują nagłe cesarskie cięcie, natomiast sama mama oraz dziecko muszą być otoczone specjalną troską również po porodzie – szczególnie w pierwszych 48 godzinach.