Pierwsze kroki z malowaniem na jedwabiu 

0
Share

Malowanie na jedwabiu w ostatnim czasie zyskało na olbrzymiej popularności. Dzięki tej technice artystycznej możliwe jest pełne wykorzystanie natchnienia, weny, a także zaprezentowanie wszelkich zdolności manualnych, którymi zostaliśmy obdarowani. Co więcej, aby malowanie przenieść na jedwab nie potrzeba zbyt wielu akcesoriów i przyborów. Warto natomiast uzbroić się w cierpliwość i chęci do nauki. Gwarantujemy, że dzięki temu efekty będą naprawdę zaskakujące. 

Od czego zacząć malowanie na jedwabiu?

Aby rozpocząć malowanie na jedwabiu, niezbędne jest oczywiście posiadanie jedwabiu – nawet niewielkiego skrawka. Chcesz ozdobić szal, apaszkę, a może stworzyć wyjątkowy obraz? Teraz wszystko jest możliwe. Pierwszym krokiem jest dokładne namoczenie jedwabiu. następnie materiał należy umieścić na stelażu lub w ramce tak, by nie dotykał podłoża. Następnie należy poczekać do całkowitego wyschnięcia i… dopiero wtedy możliwe jest przystąpienie do malowania.

Juz teraz zaznaczmy, ze malowanie na jedwabiu wykonywane jest za pomocą specjalnych farb do tego przeznaczonych. Te i wiele innych akcesoriów znaleźć można w sklepie internetowym stworzonym z myślą o artystach. Ostrzegamy jednocześnie przed ekspresowym tempem w jakim zasychają tego typu farby. Niezwykle pomocną praktyką może okazać się więc aplikowanie dość mocno rozcieńczonej farby na suchy pędzel.   

Zastanawiasz się, jak zapobiec rozlewaniu się farby i osiągnięciu konkretnego kształtu? Z pomocą przyjdzie gutta. W związku z tym, że na rynku istnieją zarówno różnokolorowe gutty (rodzaj kleju do jedwabiu), jak i bezbarwne (po utrwaleniu pozostawia białą kreskę) wybór najwłaściwszej powinien zależeć przede wszystkim od efektu, na którym nam zależy. Należy pamiętać jednak, że praca z tym rodzajem kleju wymaga sporej wprawy. Kluczowe są tu szybkie i sprawne ruchy. 

Ja malować na jedwabiu? 

Podczas malowania farbami przeznaczonymi do jedwabiu należy pamiętać o tym, aby nie moczyć pędzla w farbie. Niewielką ilość farby należy nałożyć na plastikową paletkę. Dodatkowo zaleca się aplikować produkt np. za pomocą pipetki. Po zakończeniu malowania na jedwabiu należy całość utrwalić żelazkiem przez papier, np. pergamin lub papier do pieczenia. 

  

Related Posts