Jak przywrócić intensywny kolor swoim ubraniom?

0
Share

Kolor każdej tkaniny prędzej czy później traci swoją żywotność. Najczęściej wynika to z niewłaściwej pielęgnacji, np. po praniu w wysokich temperaturach. Długowieczność odcieni zależy przede wszystkim od właściwości włókien tkaniny.

Jedne z najbardziej uniwersalnych włókien, bawełna, są na tyle porowate, że wchłaniają i zatrzymują kolor. Z tego powodu tkaniny bawełniane mogą być prane w wysokich temperaturach. Jednak pod wpływem bezpośredniego działania promieni słonecznych prawie wszystkie tkaniny naturalne blakną – dzieje się tak z powodu szkodliwego wpływu promieniowania ultrafioletowego na pigment. Aby Twoje ubrania dłużej pozostały jasne, do tkaniny dodaje się pewne syntetyki.

Dlaczego przedmioty mogą stracić swój dawny blask? Istnieje wiele powodów:

  • Pranie w zbyt wysokiej temperaturze;
  • Pranie ubrań w różnych kolorach w tym samym czasie;
  • Ekspozycja na promienie UV;
  • Użycie nieodpowiednich detergentów;
  • Stosowanie agresywnych odplamiaczy.

Jak przywrócić kolor ubraniom? Wszystko zależy od oryginalnego odcienia ubrania. Istnieje wiele ludowych sposobów na przywrócenie blasku Twoim ubraniom. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody, zalecamy przetestowanie jej na kawałku podobnej tkaniny, aby nie zepsuć całości.

Jak przywrócić blask brązowym ubraniom?

Będziesz potrzebował łupiny orzecha włoskiego i trochę tytoniu. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie łupin niedojrzałych orzechów ziemnych lub włoskich. Zalej go wodą i gotuj przez 3-5 minut. Następnie roztwór wodny powinien ostygnąć do temperatury pokojowej.

Do ostudzonej wody dodajemy tytoń. Najlepiej używać tytoniu niefałszowanego, który można znaleźć w specjalistycznych sklepach. Im więcej tytoniu dodasz, tym intensywniejszy będzie brązowy kolor. Namoczyć ściereczkę w roztworze: trzymać przez 15-20 minut, a następnie spłukać. Następnie wysuszyć w sposób naturalny, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Jak przywrócić czarny kolor w ubraniach?

Czarne ubrania wyglądają wyrafinowanie i stylowo, ale tylko wtedy, gdy mają głębię koloru. W momencie wyblaknięcia przedmiot traci swój dawny blask i staje się bezużyteczny.

Kolor można przywrócić do czarnego za pomocą wodnego roztworu tytoniu lub octu. Po praniu namoczyć ubranie w mieszaninie 1 litra wody i 20 gramów roztworu tytoniu, zwracając szczególną uwagę na szwy. Ewentualnie namocz sukienkę, bluzkę lub spodnie w wodzie z trzema łyżkami zwykłego domowego octu (maksymalnie przez 20 minut). Te dwa proste sposoby sprawią, że Twoje ulubione czarne ubrania znów będą wyglądać elegancko i promiennie.

Jak przywrócić żywość zieleni

Ta metoda sprawdzi się w przypadku przedmiotów w spokojniejszych odcieniach zieleni. Aby przywrócić kolor, wystarczy łuska cebuli. Skórka cebuli może wystarczyć na kilka litrów wrzącej wody. Ważne jest, aby pamiętać, że im więcej łupin cebuli, tym bardziej brązowy kolor; im mniej łupin cebuli, tym bardziej zielony kolor.

Po ostygnięciu, do roztworu dodajemy trzy łyżki soli i moczymy produkt przez 20 minut, a następnie spłukujemy w wodzie z odrobiną octu, aby utrwalić efekt przywrócenia koloru.

Related Posts