Przydomowe szambo – budowa i konserwacja

0
Share

Wiele osób marzy o tym, żeby zbudować dom i zamieszkać za miastem. Inwestycja taka to jednak ogromne wyzwanie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ile spraw trzeba przemyśleć i problemów rozwiązać. To nie tylko sprawy związane bezpośrednio z budową domu, ale także takie, które dotyczą późniejszego użytkowania domu. Trzeba podpisać umowę z energetyką, przemyśleć sprawę doprowadzenia wody i wywozu śmieci. Ważnym problemem jest także odprowadzanie ścieków bytowych, szczególnie w miejscu, gdzie nie można podłączyć domowej instalacji do sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji bardzo popularnym rozwiązaniem jest przydomowe szambo.

Budowa szamba przydomowego

Kiedy nie ma możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej, właściciel domu sam musi zadbać o odprowadzanie ścieków bytowych. Najprostszym i najbardziej popularnym rozwiązaniem jest przydomowe szambo, czyli bezodpływowy zbiornik na nieczystości płynne. Ważne jest to, że jeżeli pojemność takiego zbiornika nie przekracza 10m3, inwestor nie musi występować do urzędu o udzielenie pozwolenia na budowę. Jest to spore ułatwienie oraz oszczędność, ponieważ nie trzeba tworzyć dokumentacji, wykonywać projektu i planu. Wystarczy chęć wykonania szamba zgłosić w urzędzie, który jest właściwy do miejsca przeprowadzania prac budowlanych.

Najważniejsze w całym tym przedsięwzięciu jest to, że na rynku działa wiele firm sprzedających gotowe rozwiązania. Można liczyć na doradztwo a w niektórych przypadkach nawet na kompleksowe wykonanie usługi. Dostępne są szamba wykonane z betonu albo z tworzywa sztucznego. W obu przypadkach szamba sprzedawane są wraz z odpowiednim osprzętem umożliwiającym podłączenie do niego rury kanalizacyjnej z domu oraz wygodne opróżnianie. Zakup zbiornika z tworzywa sztucznego wydaje się bardziej praktyczny, ponieważ jest on lżejszy i tym samym łatwiejszy w montażu.

Czyszczenie zbiornika bezodpływowego

Bardzo ważnym elementem dbania o długie i bezawaryjne użytkowanie szamba jest kontrolowanie poziomu ścieków, regularne opróżnianie oraz stosowanie odpowiednich preparatów do szamb. Ścieki, które spływają z domu, mogą zapchać rury oraz powodować powstawanie osadu na dnie zbiornika. Może to także prowadzić do powstawania przykrych zapachów, które wydobywają się z szamba i rur w domu. Dlatego bardzo ważne jest, by dbać o przydomowe szambo za pomocą specjalnych preparatów. Przede wszystkim są to środki, które przyspieszają rozkład związków organicznych. Co ciekawe, ich użycie nie tylko ogranicza możliwość zapchania się rur, ale także wpływa na zmniejszenie objętości ścieków. Tym samym częstotliwość wywożenia nieczystości jest mniejsza, co ma czasem spory wpływ na budżet domowy.

Podczas kupowania preparatów, które mają zadbać o szambo przydomowe, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego skuteczność. Środek taki powinien zawierać bakterie, które są zdolne do bardzo szybkiego rozwoju i rozmnażania się. Ponadto istotne jest to, żeby miał właściwości dezynfekujące i łatwo rozpuszczał tłuszcze. Ponieważ preparat należy używać systematycznie, nie bez znaczenia będzie także jego cena.

Related Posts