Łąka kwietna jako ciekawy zamiennik trawnika

0
Share

Do niedawna krótko przystrzyżony trawnik był synonimem dbałości o ogród. Zwiększenie świadomości ekologicznej przyczyniło się do szukania alternatywnych rozwiązań dla zielonych stref przydomowych. Łąka kwietna stwarza środowisko do życia miododajnym pszczołom, owadom oraz innym drobnym zwierzętom. Jest łatwa w utrzymaniu i wspiera bioróżnorodność organizmów zasiedlających ogródek. Minimalizuje ilość czasu potrzebnego na utrzymywanie ogrodu, ponieważ nie wymaga regularnego koszenia, nawożenia oraz tak częstego podlewania jak standardowy trawnik. Dodatkowo łąka kwietna w przeciwieństwie do skoszonego trawnika magazynuje zasoby wody, co jest szczególnie ważne w obliczu ocieplającego się klimatu i rosnących niedoborów cennego zasobu.

Jak założyć łąkę kwietną?

Wiosna to optymalny termin wysiewania nasion mieszanki kwietnej. Późniejsze rozpoczęcie prac będzie wiązało się z koniecznością częstszego podlewania rosnących roślin. Gleby przeznaczonej na wysiew mieszanki nie należy nawozić, aby nie spowodować nadmiernego rozrostu chwastów, które utrudnią wzrost łąki kwietnej. Pierwszym krokiem do założenia łąki kwietnej będzie wybór miejsca w ogrodzie, w którym ona powstanie. Kolejno należy usunąć górną warstwę powierzchniową zawierającą pozostałości poprzedniego trawnika, kwiatów i innych roślin. Po wykonaniu tej czynności zalecane jest przekopanie ziemi za pomocą wideł lub kopaczki ręcznej. Następnie wystarczy wyrównać spulchnioną ziemię i rozpocząć wysiewanie nasion. Tak przygotowaną łąkę kwietną należy podlać i obserwować stopień nawodnienia podłoża do czasu wykiełkowania nasion.

Typy łąk kwietnych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gotowych mieszanek do wysiewu. Jest możliwe także samodzielnie skomponowanie nasion zgodnie z osobistymi preferencjami. Szczególną uwagę należy zwrócić na skład kupowanej mieszanki łąki kwietnej, gdyż nieuczciwi producenci sprzedają produkty, w których większość stanowi trawa. Łąki kwietne można podzielić ze względu na:

  • dedykowany rodzaj podłoża (suche, mokre, pośrednie),
  • tempo wzrostu (mieszanki standardowe lub ekspresowe),
  • rodzaj roślin (ozdobne, uprawne),
  • przeznaczenie dla konkretnego typu owadów (motyle, pszczoły),
  • długość uprawy (jednoroczne, wieloletnie).

Amatorzy estetycznych rozwiązań postawią na jednokolorowe kwiaty, a pszczelarze na mieszanki zawierające kwiaty, którymi zainteresują się pszczoły. Wybierając rodzaj mieszanki warto zastanowić się nie tylko nad walorami estetycznymi, ale także cechami charakterystycznymi miejsca wysiewu – stopień zacienienia, odczyn gleby i ilość opadów atmosferycznych. To klucz do bujnej i tętniącej życiem łąki kwietnej.

Related Posts