Dlaczego odpowiednia szczelność szamba jest tak ważna?

W ostatnim czasie coraz częściej można natknąć się na firmy oferujące uszczelnianie szamb lub zróżnicowanych zbiorników na ścieki. Mowa tu zarówno o tych wykonanych z betonu, jak i marmuru, a także stalowych. Przekrój usług odpowiedzialnych za odpowiednią szczelność szamba jest więc naprawdę imponujący. Nie jest to jednak kwestią przypadku, a odpowiednie dbanie o przydomowe oczyszczalnie i szamba to absolutna podstawa. Tutaj obowiązek dbania o szczelność szamba stoi oczywiście po stronie właściciela. Dlaczego kontrolowanie i sprawdzanie szczelności szamba jest tak istotne? Wszelkie aspekty poruszymy w poniższym artykule.

Szczelność szamba – powody, przez które jest to tak istotne

Odpowiednia szczelność ścieków to priorytet. Głównym celem jest oczywiście wykluczenie lub też wykrycie ewentualnych uszkodzeń lub zniszczeń, a także jednoznaczne określenie, że ścieki nie przedostają się do gruntu. Dlaczego jest to tak ważny element? Chodzi przede wszystkim o to, aby świadomie lub też nieświadomie nie doprowadzić do zanieczyszczeń środowiska – a w tym przypadku jest o to niezwykle łatwo. Wody gruntowe bardzo często są również wodą pitną. W tym przypadku odpowiednia szczelność szamba może pomóc w uniknięciu sytuacji, w której zawartość ścieków mogłaby przedostać się do wody ze studni. Oprócz sprawdzania szczelności szamba ważne jest tu również monitorowanie jakości wody. Wypicie wody, która zawiera w sobie związki azotowe, może w znaczącym stopniu odbić się na naszym stanie zdrowia. Chociaż często zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, to ich obecność w wodzie pitnej może doprowadzić do uszkodzenia barwnika hemoglobiny, a co za tym idzie – stanu niedotlenienia krwi. Ponadto:

• zwiększają ryzyko nowotworu żołądka,
  • mogą powodować ryzyko wystąpienia sinicy u dzieci.

Zadbaj o zdrowie – swoje i swoich bliskich

To właśnie dlatego dbanie o szczelność szamba jest tak istotnym, a często zupełnie pomijanym i bagatelizowanym elementem. Komplikacje zdrowotne to jedne z najpoważniejszych, ale oczywiście niejedynych aspektów, jakie niesie ze sobą posiadanie nieszczelnego szamba. Kompletowanie odpowiedniej i właściwie sformułowanej dokumentacji, potwierdzającej szczelność szamba to obowiązek każdego właściciela posesji, na której znajduje się zbiornik. Tutaj zwykle zaświadczenie takie wystawia osoba, która ma uprawnienia budowlane. O sprawdzaniu stanu technicznego właściciele powinni pamiętać przynajmniej raz w roku. Jednak w tym przypadku wiele zależy od tego, czy jest to szambo betonowe, czy gotowy zbiornik, który oprócz lekkości, wyróżnia się również całkiem łatwym i intuicyjnym montażem.

Kolejną istotną kwestią jest również pojemność zbiornika, która nie powinna być kwestią przypadku. Musi być dobierana na podstawie ilości ścieków wytwarzanych przez domowników. Oprócz dbania o szczelność szamba, a co za tym idzie – bezpieczeństwa środowiska naturalnego, kolejną niezwykle ważną sprawą jest stosowanie właściwie dobranych preparatów do szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Ich zadaniem jest nie tylko upłynnianie ścieków, ale również przyspieszenie zachodzących procesów rozkładu. Na tym jednak zalety, jakie niesie ze sobą stosowanie biologicznych preparatów do szamb, nie kończy się. Inne to m.in. likwidacja nieprzyjemnych zapachów, ograniczenie i zminimalizowanie powstawania wszelkiego rodzajów zatorów i osadów.

Szczelność szamba + oczyszczanie = klucz do sukcesu

Dzięki wysokiej jakości preparatom biologicznym, które w swojej ofercie posiada polski producent Biofos, możliwe jest znacznie rzadsze opróżnianie szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Jednak w tym przypadku kluczowe jest odpowiednie dawkowanie i stosowanie preparatów zgodnie z zaleceniami wskazanymi na opakowaniu. Jeżeli producent podkreślił, że stosowanie preparatu powinno odbywać się wyłącznie po wcześniejszym założeniu rękawiczek ochronnych – to nie jest to kwestią przypadku lub pomyłką. Zapewnienie pełnego bezpieczeństwa podczas stosowania w połączeniu z zadowalającymi efektami to tylko niektóre powody, które sprawiają, że klienci regularnie korzystają z preparatów do oczyszczania szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków.