Włosy przetłuszczające się – co robić?

0
Share

Zwiększona aktywność gruczołów łojowych głowy powoduje, że włosy szybko się brudzą i w ciągu kilku godzin po myciu wyglądają na niepożądane. Ale włosy przetłuszczające się dłużej zachowują świeżość, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. A co, jeśli masz przetłuszczające się włosy? Zapraszamy do wspólnego ustalenia, jakie są przyczyny tego problemu i jak się go pozbyć.

Dlaczego włosy stają się tłuste?

Trycholodzy i dermatolodzy zawsze podkreślają, że włosy same w sobie nie są tłuste, ponieważ nie zawierają sebum. Skóra głowy to już inna sprawa.

Gruczoły łojowe są przyczepione do każdego mieszka włosowego z korzeniem włosa. W normalnych warunkach produkują optymalną ilość sebum, które tworzy barierę hydrolipidową skóry głowy i chroni długość i końcówki włosów przed czynnikami zewnętrznymi. Kiedy gruczoły łojowe nie funkcjonują prawidłowo, produkują duże ilości sebum, co może szybko doprowadzić do przetłuszczania się włosów. Tłusta skóra głowy może czasami powodować łupież i przerzedzanie się włosów, dlatego ważne jest, aby pozbyć się jej zanim zajmiesz się tymi problemami.

Co może być przyczyną nadmiernej reakcji Twoich gruczołów łojowych?

Ogólnie rzecz biorąc, przetłuszczanie się włosów jest spowodowane przyczynami wewnętrznymi lub zewnętrznymi, a czasami jest po prostu wynikiem syntezy włosa.

  1. Odżywianie. Jedzenie dużej ilości tłustych potraw, pikantnych dań i słodyczy może zwiększyć produkcję sebum.
  2. Złe nawyki związane z myciem szamponem. Ograniczanie przetłuszczających się włosów poprzez wydłużanie cykli mycia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Jedynym rezultatem tych eksperymentów jest to, że włosy nadal są tłuste.
  3. Błędy pielęgnacyjne. Należy unikać nakładania olejków na skórę głowy. Maski i inne zabiegi również nie są przeznaczone dla korzeni, ale dla długości.
  4. Brak równowagi hormonalnej. Wielu kobietom pomogła pozbyć się przetłuszczających się włosów wizyta u endokrynologa w odpowiednim czasie. Brak równowagi męskich i żeńskich hormonów płciowych na korzyść tych pierwszych prowadzi do aktywnej produkcji tłustej skóry głowy i twarzy.
  5. Styl życia. Złe nawyki, niewystarczająca ilość snu i stres mają negatywny wpływ zarówno na skórę głowy, jak i na cały organizm.
  6. Środowisko. Zanieczyszczone powietrze pośrednio powoduje, że gruczoły łojowe zacieśniają swoją barierę ochronną. Problemy z przetłuszczającymi się cebulkami włosów są powszechne wśród osób mieszkających w dużych miastach. Choć może się to wydawać dziwne, zjawisko to ma charakter sezonowy. Ogólnie rzecz biorąc, włosy mają tendencję do szybszego przetłuszczania się w lecie ze względu na gromadzenie się kurzu i innych drobnych cząsteczek na skórze głowy.
  7. Genetyka. Jeśli Twoja babcia musiała myć włosy codziennie, prawdopodobnie odziedziczyłaś po niej bardzo tłuste włosy.
  8. Tekstura włosów. Loki lepiej zrzucają sebum niż włosy proste, a także zachowują świeżość u nasady.
  9. Niektóre problemy zdrowotne. W szczególności należy sprawdzić stan przewodu pokarmowego i tarczycy.
  10. Stałe noszenie i rzadkie czyszczenie czapek. Nie należy zapominać, że szybko się przetłuszczają i plamią głowę.

Jeśli już wiesz, dlaczego masz tłuste włosy (a raczej skórę głowy), przygotuj się na to, że Twoje życie ulegnie pewnej zmianie. Nie martw się, ta transformacja zakończy się tylko pozytywnie, a Twoje kosmyki będą czyste, kruche i piękne. Do tego celu polecamy produkty firmy Ducray.

Właściwa pielęgnacja przetłuszczających się włosów

Pielęgnacja zaczyna się od mycia. Wybierz szampon o łagodnej bazie i neutralnym pH, przeznaczony specjalnie do włosów przetłuszczających się. Dobrze, jeśli twój tłusty środek do mycia włosów zawiera pirokton olaminy, kwas salicylowy, selen, cynk, węgiel absorbujący lub witaminy (A, C, E). Substancje te przywracają skórze głowy zdrową równowagę i pomagają regulować produkcję sebum.

Włosy przetłuszczające się można i należy myć codziennie, ale tylko odpowiednio dobranym i przebadanym dermatologicznie produktem. W trakcie mycia nie włączaj zbyt gorącej wody: przez krótki czas wysusza skórę, ale w przyszłości gruczoły łojowe zareagują kompensacyjnym wydzielaniem sebum.

Related Posts